"Víte, nás kvalita knihy nezajímá, nás zajímá rychlá návratnost investice," je bežnou odpovědí velkých nakladatelů, kteří určují chod knižního trhu. Autor nový, se kterým je třeba pracovat, nebo knížka poezie, která potřebuje v komerční džungli podporu, jsou na obtíž. Trh je nakladately a distributory představován jako jakýsi fenonén nebo organizmus, který si žije svým životem a eliminuje všechno dobré a jedinou možností je se mu podřídit. "My bychom to vydali, ale trh to nechce," slýchavají autoři přečasto od svých nakladetelů, nebo: "Ne, my ten váš rukopis číst nebudem, sežeňte si dva posudky, nějaký grant a vydáme to." Všechno je naruby a přitom kvalitní, moderní, avantgardní literatury tak málo. Mnoho autorů vydává knížky vlastním nákladem bez možnosti další systematické distribuce.

Cílem blogu ASTRONAUT V MOŘI je šířit kvalitní původní českou nebo do češtiny přeloženou literaturu všech žánrů (na cestě je také paralelní blog, který bude pokrývat podobné pole v řečtině).

Tato aktivita je NEZISKOVÁ, tudíž knihy, které je a bude možné získat prostřednictvím tohoto blogu, budou stát přesně tolik, aby byly pokryty pouze přímé náklady na jejich vydání, tisk a distribuci.

Autoři a správci blogu apelují na čtenáře, aby adresu šířili, aby informovali své přátele a známé a podpořili tak kvalitní tvorbu vymykající se střednímu podbízivému proudu a svojí podporou dali najevo, že nepatří k reklamou otupělým pasivním čtenářům, ale k těm jenž dokáží rozpoznat a upřednostnit literaturu kvalitní.

Upřímné návrhy na zlepšování a rozšiřování této aktivity, stejně jako rukopisy, vlastním nákladem vydané knihy, návrhy a náměty pro další ediční činnost jsou vřele vítány.

2. prosince 2011

Karel Sýs nás rozmazluje!


I dnes, kdy poezie je záměrně odstavována když ne slepou kolej, tak alespoň na tu vedlejší, se  občas objeví bílá vrána v podobě sbírky, krerou když jednou vezemete do ruky, musíte jí mít doma. 

"Malou inventuru"  Karla Sýse si zamilujete ještě dříve, než si vůbec přečtete první verš. Velký čvercový formát, pevné desky a nádherné barevné ilustrace akademického malíře Vojtěcha Kolaříka. Každá, úplně kažná báseň má svou ilustraci... Můžete si číst básničky a k tomu si prohlížet obrázky, můžete si ale naopak prohlížet obrázky a k tomu přečíst nějakou tu báseň. Pokud vás zajímá, co takový básník má, co by chtěl, čím by chtěl být a čím ne, co nenávidí a co miluje, čím je a co nemá, jste na té nejsprávnější adrese.
Uvádíme malou ukázku básníkových aktiv a pasiv: 
Mám tašku

Polyká věci větší než je sama.
Právě tak spolkne ryba trojstěžník
a dámská rukavička ruku boxera.


Mám sešit

Rozevřu ho – ukážu divákům – je prázdný.
Zavřu ho, zamyslím se, a je plný písmen.
Mám sešit s dvojitým dnem.
Chtěl bych být

Rybou vystrkující hlavu z vody
Věží vystrkující hlavu z písku
Stromem vystrkujícím hlavu z parku


Nechtěl bych být

Vodou zavírající se nad utopencem
Kamenem zavírajícím se nad hrobem
Věncem klesajícím na kámen


NEMÁM
čas abych se vypsal
NEMÁM
čas abych se vyspal
NEMÁM
majetek abych ho sepsal
NEMÁM
nepřítele abych ho sepsul
NEMÁM
sud inkoustu abych ho vypsal
NEMÁM
les abych ho popsal
NEZNÁM
smrt abych ji zapsal
NEZNÁM
smrt abych ji zaspal

Představovat autora je asi úplně zbytečné. Karel Sýs je rozhodně jedním z nejproduktivnějších a nejtalentovanějších (a patrně i nejpracovitějších) básníků v Čechách. V jeho bibliografii čítájící přes 50 titulů nenajdete jenom básnické sbírky, ale také básnickou prózu, knížky pro děti, politickou satiru, eseje ale dokonce historické knihy, které nedluží nic svým básnickým kolegyním.

Karel Sýs je předsedou Unie českých spisovatelů a  vedoucím redaktorem literárního týdeníku Obrys-Kmen (www.obrys-kmen.cz).

________________________________________________________________
Jak knihu získat?
Jako obvykle.
Objednávku pošlete na e-mailovou adresuastronautvmori@gmail.com případně na vera.klontza@gmail.com

Uveďte počet výtiskůadresu, kam si přejete knížku zaslat a způsob platby.
Platit můžete dobírkou nebo převodem na účet. (Detaily najdete v pravém sloupci blogu)

Kniha stojí 199 Kč, 37Kč doporučená zásilka (do 8 knih v balíčku).